Alergia pokarmowa. Czego unikać?

Alergia pokarmowa może poważnie utrudnić funkcjonowanie. Aby uniknąć przykrych objawów najprościej jest unikać alergenów, jednak równocześnie należy zadbać, by taka dieta zawierała wszystkie potrzebne składniki.

W przypadku niemowląt warto zadbać o to, by produkty, które mogą uczulać, podawać jak najpóźniej, ponieważ takie działanie może uchronić je przed alergią w przyszłości. Do popularnych alergenów należą między innymi białko jaja kurzego i krowie mleko. Najlepszym pokarmem dla niemowlęcia jest oczywiście mleko matki, jednak w takim przypadku także ona musi unikać tych alergenów w pożywieniu. Najczęściej konieczne jest także odstawienie cytrusów i czekolady.

W przypadku alergii pokarmowej najlepszą metodą na wykrycie uczulającego produktu jest test skórny, który można wykonać nawet samodzielnie w domu. Po odczytaniu wyniku dobrze jest odstawić wszystkie alergeny. Łatwe jest to jednak tylko w przypadku, gdy wszystkie posiłki przygotowujemy samodzielnie z podstawowych produktów. Wtedy nietrudno dodać mleko sojowe zamiast krowiego, czy zrezygnować z jajek w cieście. Jeśli nie jest to możliwe, pozostaje żmudne czytanie etykiet. Nawet gorzka czekolada może zawierać śladowe ilości orzechów, czy mleka, które nie będą obojętne dla osób z silną alergią na te produkty. Zrezygnowanie z tego typu słodyczy dotyczy osób, które są uczulone na soję, orzechy, czy pszenicę, ponieważ to te produkty zwykle są przetwarzane w zakładach produkujących czekolady, czy cukierki. W przypadku uczulenia na soję bardzo często konieczne staje się także wyeliminowanie z diety parówek, czy wędlin, ponieważ do tych artykułów często dodaje się wypełniacze różnego typu.

Oprócz unikania produktów zawierających substancje uczulające należy zrezygnować ze wszelkich artykułów spożywczych zawierających dużą ilość konserwantów. One także mogą uczulać, dlatego możemy zareagować źle na produkt, który teoretycznie nie powinien wywołać reakcji alergicznej.

Jeśli dany pokarm nie zawsze wywołuje reakcję alergiczną, warto zrobić test w stronę tak zwanej alergii krzyżowej. W przypadku tej choroby uczulenie jest spowodowane dwoma czynnikami. Wtedy należy nie tylko unikać danego pokarmu, ale także działać w kierunku drugiej alergii.

Źródło:

Alergie na różny pokarm - alsos.pl