Jak uchronić się przed alergią na roztocza?

W ostatnich czasach coraz więcej osób boryka się z alergią. Dotyka ona nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Alergia jest nieprawidłową reakcją naszego układu immunologicznego na różnego rodzaju substancje zwane alergenami.

Wyróżnia się pięć podstawowych rodzajów, wśród których można wymienić alergie pokarmowe, wziewne, kontaktowe, polekowe oraz wywołane jadem. Jednym z najczęstszych rodzajów uczulenia jest alergia na roztocza. Wiele osób zadaje sobie zapewne pytanie, jak się przed nią uchronić?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko zachorowania na alergię. Można tu wyróżnić przede wszystkim wyeliminowanie bezużytecznych przedmiotów, dywanów, maskotek oraz mebli o nieregularnych kształtach, które zbierają kurz.

Dobrym sposobem jest również usunięcie zasłonek oraz tapet. Osoba uczulona na roztocza powinna dbać o czystość pomieszczeń. Należy regularnie odkurzać (najlepiej sprzętem, który przeznaczony jest dla alergików jak np. odkurzacze bezworkowe) oraz przecierać meble, prać materiałowe rolety.

Warto pamiętać także o dbaniu o książki, ponieważ są one ogromnym siedliskiem kurzu. Osoby borykające się z alergią powinny korzystać z pościeli antyalergicznej. Dobrym pomysłem będzie również zakup specjalnych pokrowców na kołdrę i poduszkę. Wykonane są one z mikrofazy, która nie przepuszcza roztoczy.

Bardzo ważne jest częste zmienianie pościeli. Warto zaznaczyć, iż roztocza nie lubią ani wysokiej, ani zbyt niskiej temperatury. Giną one w temperaturze + 45 C, jak również ok. –18 C, dlatego dobrym sposobem jest na pozbycie się ich z pluszowych zabawek dziecięcych jest wypranie, a następnie pozostawienie w zamrażarce na ok. 2 dni.

Wiele osób decyduje się na zainwestowanie w oczyszczacz powietrza. Pomaga on nie tylko wyeliminować roztocza, ale i grzyby, wirusy czy też spaliny. Oprócz tego nie należy zapominać o codziennym wietrzeniu mieszkania/ domu. Przestrzegając powyższych zaleceń można skutecznie uchronić się przed alergią na roztocza, która dotyczy coraz większej ilości osób.
Źródło: alergia na roztocza - blog-antyalergiczny.pl