Turystyczny Berlin

Berlin jest miastem, które przyciąga turystów z wielu powodów. Bardzo często jednak dominującym powodem jest historia najnowsza, stanowiąca przecież tylko skromny wycinek całej historii miasta, stolicy jednego z najpotężniejszych krajów Europy.

Stara Galeria Narodowa w Berlinie jest placówką gromadzącą obrazy i rzeźby z XIX wieku. Dla Niemiec pod wieloma względami był to okres wyjątkowy, dlatego placówka, której architektura wyraźnie nawiązuje do świątyń korynckich opowiada historię Niemiec, o jakiej mało który turysta słyszał. Warto obejrzeć tę galerię choćby już ze względu na projekt budynku, który doskonale wpisuje się w wizerunek uporządkowanego Berlina, ale jednocześnie ma pewne cechy szczególne, które każą słusznie przypuszczać, że za drzwiami kryją się prawdziwe skarby.

Uniwersytet Humboldta, założony na początku XIX wieku jest pomnikiem niemieckiej nauki z czasów, kiedy była ona bodaj jeszcze bardziej międzynarodowa niż dziś. Oczywiście sam uniwersytet jest czynną do dziś placówką naukową, natomiast działalność edukacyjna nie zamyka listy zadań jednostki. Wystawy, wykłady otwarte czy prowadzenie placówek muzealnych to zadania dodatkowe, które nie tylko sprzyjają promocji wiedzy, ale także tworzą wizerunek Berlina jako miasta nowoczesnego, choć czerpiącego z tradycji.

Brama Brandenburska to prawdziwy symbol Berlina. Zbudowana w XVIII wieku, ostatni duży remont przeszła w roku 1990 – przywrócono jej wtedy oryginalny wygląd, co było tyle zabiegiem konserwatorskim, ile symbolicznym. Brama stała się symbolem zjednoczonych Niemiec, a więc dla Polskich turystów często ma znaczenie szczególne, ponieważ w dziwny sposób łączy losy krajów, które najczęściej nie żyły ze sobą w wielkiej zgodzie. Symbolika budynku jest na tyle silna, że właśnie Brama Brandenburska, zwana wcześniej Bramą Pokoju, zdobi rewersy drobnych monet niemieckich i stanowi tło wielu wydarzeń oficjalnych, w tym także tych na skalę międzynarodową. Warto przy okazji dowiedzieć się więcej także o Pokoju Ciszy znajdującym się w jednym ze skrzydeł bramy, a który ma stanowić ostoję spokoju w berlińskim i ogólnoświatowym zgiełku.