Atrakcje turystyczne londynu

Londyn to miasto, którego historia liczy sobie mniej więcej 2000 lat. Nie wszystkie okresy są dobrze udokumentowane materialnie, ale wiele atrakcji turystycznych to właśnie zabytki, które są świadectwem dawnej, nie zawsze przecież sprzyjającej londyńczykom historii.

Big Ben, znany z pocztówek jest przykładem zabytku, który popkultura oderwała od kontekstu. Jest to tylko jeden z wielu godnych uwagi elementów Opactwa i Katedry Westminsterskiej. Znaczenia całemu kompleksowi dodaje jego wielkość – w świątyni znajdującej się w centrum obiektu stworzono aż 1200 miejsc siedzących, co jest jednym z największych wyników na świecie. Westminsterskie Opactwo, a w zasadzie Westminster Hall to dziś siedziba brytyjskiego parlamentu, co jasno dowodzi, że historia w tym miejscu to nie tylko opowieść o przeszłości, ale i podstawa tożsamości kulturowej Brytyjczyków.

Innym obiektem, też powszechnie znanym, ale często przedstawianym w oderwaniu od historycznego kontekstu jest Pałac Buckingham. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że pierwotnie nie był to wcale wystawny kompleks pałacowy, a jedynie skromna rezydencja letnia, która zresztą nie cieszyła się wcale szczególnym powodzeniem. Dziś jest to symbol nie tylko Londynu, ale Anglii i całej Wielkiej Brytanii.

Atrakcją samą w sobie jest nowoczesny West End, londyńskie centrum kulturowe, gdzie odbywają się światowe premiery filmowe i teatralne, a fani nowoczesnych technologii w służbie marketingu mogą nacieszyć oczy Piccadilly Circus, na którym zawsze świeci olbrzymia elektroniczna reklama. Razem z Oxford Street West End może stanowić wizytówkę nowoczesnej aglomeracji, największego miasta w Unii Europejskiej, nastawionego na życie pełnią życia i czerpanie radość z różnych przejawów kultury – West End jest jak tygiel, w którym mieszają się wpływy różnych kultur i powstaje specyficzna dla Londynu mieszanka. Trochę w opozycji do bardzo tradycyjnych Westminsteru, czy Pałacu Buckingham, West End równoważy miasto, dając dowód na to, że Londyn to nie tylko przeszłość, ale i przyszłość.