Dziennik treningowy dla początkującego

Nic tak nie cieszy i nie motywuje do dalszego wysiłku, jak obserwowanie wyraźnych postępów swojej pracy. Należy pamiętać, że tylko regularne ćwiczenia są w stanie doprowadzić nas do upragnionego celu jakim jest idealna sylwetka. W natłoku codziennych obowiązków zdarza nam się jednak zapomnieć o treningu. Pod koniec tygodnia możemy też mieć trudności z przypomnieniem sobie tego, ile powtórzeń oraz serii konkretnego ćwiczenia udało się nam wykonać. Aby temu zapobiec warto założyć dziennik treningowy. Dzięki niemu nie tylko nie zapomnimy o wykonaniu treningu, ale także zaczniemy ćwiczyć w sposób bardziej efektywny, a to z kolei przełoży się na spektakularne efekty.

Początkujący mogą mieć problem z rozpisaniem dziennika treningowego. Może się okazać, że narzucimy na siebie zbyt wiele i już po dwóch dniach ćwiczeń będziemy mieli dość. Założenie dziennika treningowego powinno być zatem poprzedzone co najmniej tygodniową obserwacją własnego organizmu. W praktyce oznacza to po prostu przyglądanie się, jak nasze ciało reaguje na wysiłek – czy czuje niedosyt, czy też jest wyczerpane. Dzięki temu jesteśmy w stanie określić, jak wysoko powinniśmy ustawić poprzeczkę. To także ważne z innego powodu - kiedy kontrolujemy swoje postępy, wówczas wiemy, na co jeszcze nas stać. Profesjonalni sportowcy rozpisują szczegółowo plan działania na pół roku lub nawet na rok z góry. Każdy trening tworzy się pod kątem konkretnego ćwiczenia, serii i liczby powtórzeń. Osoby początkujące powinny rozpisać plan na krótszy okres czasu, np. na miesiąc. Należy pamiętać o tym, by zaznaczyć czas trwania wysiłku. Powinien być on taki sam lub zbliżony. Wówczas łatwiej będzie nam zwiększyć obciążenia i unikać jałowych powtórzeń. Dziennik treningowy powinien zawierać w sobie także takie informacje jak samopoczucie po treningu oraz dietę.

Jeżeli chodzi o ćwiczenia to najważniejsza jest rozgrzewka. Może to być bieżnia, rowerek, ewentualnie stepper. Po jej zakończeniu przechodzimy do maszyn i tam wykonujemy ćwiczenia siłowe. Należy ćwiczyć oczywiście wszystkie partie mięśni. Dla osób, które chcą wyrobić masę poleca się wykonywanie mniejszej ilości powtórzeń, ale z większym ciężarem. Jeżeli natomiast zależy nam na ukształtowaniu naszej sylwetki, wówczas warto wykonać więcej powtórzeń, ale z mniejszym obciążeniem.